hr

Bravo naši olimpijci, nastupi i medalje za ponos!

Na ovoljetnim XXXII. Olimpijskim igrama, održanima u japanskom glavnom gradu Tokiju od 23. srpnja do 8. kolovoza 11 je hrvatskih sportaša osvojilo medalje, čime su te Igre postale druge najuspješnije za Hrvatsku od osamostaljenja.

Naime, osvojeno je ukupno osam medalja (tri u nastupima parova), dvije više od Londona 2012, odnosno dvije manje od rekordnih deset u Rio de Janeiru 2016. Od tih osam medalja po tri su zlatne i srebrne te dvije brončane. Veliki uspjeh rezultat je iznimnih nastupa kojim su nas naši olimpijci oduševljavali tijekom tokijskih Igara.

Sjajan niz otvoren je upravo čudesno – zlatom ali i s dvije medalje u jednome danu i jednome sportu. Taekwondašica Matea Jelić u kategoriji do 67 kilograma, poslije uzbudljivih turnirskih borbi, u finalu se susrela s Britankom Lauren Williams. Bila je to ukupno četvrta hrvatska medalja u povijesti Olimpijskih igara u ženskoj taekwondo konkurenciji. Matein kolega Toni Kanaet osvojio je broncu u kategoriji do 80 kilograma, svladavši Uzbekistanca Nikitu Rafaloviča i Hrvatskoj priskrbio prvu mušku olimpijsku medalju u taekwondou.

Damir Krajac / CROPIX

Žetvu medalja nastavila su braća Martin i Valent Sinković, opravdavši ulogu apsolutnih favorita osvajanjem zlata u dvojcu bez kormilara. Bila je to već njihova treća olimpijska medalja i druga zlatna, i to u trećoj različitoj disciplini. Naime, braća Sinković su već osvojila srebro u četvercu na pariće u Londonu 2012. te zlato u dvojcu na pariće u Rio de Janeira 2016. Time su ispisali povijest Olimpijskih igara, a novo iznenađenje najavili su i za naredne Igre u Parizu 2024. Za dvostruko slavlje u veslanju pobrinuo se i Damir Martin osvajanjem brončane medalje u samcu. Martin je znalački odveslao finale te u furioznom finišu pretekao trećeplasiranog danskog veslača. Da bi sve bilo još vrijednije, radilo se o trećem olimpijskom odličju 33-godišnjeg Vukovarca, nakon srebra u četvercu na pariće iz Londona 2012. i srebra u samcu iz Rio de Janeira 2016.

Ronald Gorsic / CROPIX

No, izniman par medalja, zlato i srebro, Hrvatska je osvojila u konkurenciji muških teniskih parova. U svehrvatskome finalu, trenutačno vodeći svjetski par Nikola Mektić i Mate Pavić pobijedio je međugorski dvojac Marina Čilića i Ivana Dodiga.

Hrvatski jedriličar Tonči Stipanović nevjerojatnim je preokretom u posljednjih 100 metara plova za medalje u klasi laser osvojio srebro. Stipanoviću je to druga olimpijska medalja i drugo olimpijsko srebro, čime je postao prvi hrvatski jedriličar u povijesti koji je osvojio dva olimpijska odličja.

Davor Pongracic / CROPIX

Posljednju hrvatsku medalju, također iznimno vrijednoga srebrnog sjaja, posebice kad se radi o gimnastici, osvojio je vrhunskom izvedbom na preči Tin Srbić. Taj 24-erogodišnji Zagrepčanin, nakon titule svjetskog prvaka izborene u Montrealu 2017. i srebra sa svjetskog prvenstva u Stuttgartu 2019. te dvostrukog srebra na europskim prvenstvima (2019. i 2020.), stigao je i do svoje prve olimpijske medalje.

Boris Kovacev / CROPIX

Na ponos je svim Zagrepčanima da se među osvajačima olimpijskih odličja nalaze i sportaši iz glavnoga hrvatskog grada. Uz braću Martina i Valenta Sinkovića, koji već godinama vladaju svim veslačkim disciplinama u kojima nastupaju, tu je i tenisač Nikola Mektić, drugi igrač svijeta u konkurenciji parova na ATP listi, te gimnastičar Tin Srbić, koji je svjetskim medaljama dodao i olimpijsku. Sve to pokazuje da je Zagreb pravi sportski grad, da diše za sport, pruža sve mogućnosti za razvoj sportaša i podržava ih. A sportaši to gradu vraćaju donoseći u Zagreb brojne europske i svjetske titule te olimpijske medalje.

Usprkos, iz poznatih razloga, neuobičajenog ozračja Igara bez prisustva gledatelja, hrvatski su reprezentativci sjajno predstavljali svoju zemlju i dva nas tjedna iz dana u dan činili ponosnima. Tako mala zemlja poput Hrvatske, omjerom medalja prema broju stanovnika, pretekla je mnoge druge, znatno veće nacije. No, ono što nas čini još ponosnijima jest činjenica da je bilo više posve novih imena koja su se približila nadohvat medalja. Sve to obećava da će se ovogodišnji osvajači na još kojim igrama ponovo okititi medaljama te da će nova imena već na sljedećima krenuti njihovim stopama. Stoga, dragi naši osvajači medalja, iskrene čestitke na sjajnom uspjehu, a vama i svim vašim kolegama sportašima puno sreće na Igrama u Parizu! One stižu za samo tri godine!